27.august 2006: Lillestrøm - Hamarkameratene 3-1 (1-0)
Ham-Kam hadde verken marginene eller dommeren på sin side, og måtte tiltross for helhjertet innsats reise fra Åråsen uten poeng. Trøsten må være at vi ennå befinner oss over nedrykk- og kvalikkplassen.
18. serierunde, 27.august 2006 - Åråsen
Lillestrøm - Hamarkameratene 3-1 (1-0)
1-0 Arild Sundgot (44)
2-0 Michael Mifsud (49)
2-1 Tommy Øren (54)
3-1 Robert Koren (66)
Gult kort: Oluwasegun Abiodun, Rune Buer Johansen, Vegar Bjerke og Markus Ringberg (alle Ham-Kam)
Lillestrøm (4-4-2):
Heinz Müller - Dan Anton Johansen, Anders Rambekk, Frode Kippe, Shane Stefanutto (Pål Steffen Andresen fra 67.)- Bjørn Helge Riise, Robert Koren, Espen Søgård, Khaled Mouelhi - Michael Mifsud, Arild Sundgot.
Hamarkameratene (4-4-2):
Ivar Rønningen - Vegar Bjerke, Juha Pasoja, Knut Henry Haraldsen, Ramiro Corrales - Marius Gullerud, Rune Buer Johansen, Balazs Nikolov (Roman Kienast fra 63.), Tommy Øren - Markus Ringberg, Oluwasegun Abiodun (Espen Olsen fra 82.).
En time før kampstart lå vi desidert sist i Tippeligaen. I det kampen startet var vi heldigvis over streka igjen, med muligheter for å klatre et par plasser opp, og legge noen lag litt lengre bak oss. Således skjedde ikke.
For vi skulle ikke være heldige i dag heller. Stolpe ut. Motstandere (les Frode Kippe) som gir ut albue etter albue, dytter og river i Ringberg, uten å pådra seg et frispark eller tilsnakk. Og når Kippe sine ufinheter ikke holder til å stoppe angrepene til Kamma, ja da legger han seg like gjerne oppå ballen, noe som seg hør og bør belønnes med frispark favør Kippe. Nei, BB.com pleier ikke skylde på dommeren, noe vi heller ikke skal gjøre i dag heller, men vi tror det er den svakeste dommerprestasjonen vi har sett i år, og det sier jo ikke rent lite.
Fra tribuneplass, der det forøvrig var stor stemning og bra trøkk frem til 3-1 målet, virket det som en jevn første omgang der begge lag fikk hver sin sjanse etter to keepertabber. Lillestrøm utnyttet sin sjanse, og gikk til pause med en 1-0 i protokollen. Målet kom minuttet før pause, og kom sånnsett på værst tenkelig tidspunkt for Kamma.
Andre omgangen var ikke mange minutter gammel før Michael Mifsud ordnet 2-0 for Fugla, til øredøvende jubel fra trommegjengen oppe i hjørnet. Dermed virket kampen punktert, men Kammaspillerne ville det annerledes og trykket Lillestrøm tilbake på banen. Reduseringen kom også da Tommy Øren steg tilværs på en corner og headet ballen i mål noen minutter etter Mifsud sitt mål.
Ham-Kam fortsatte kjøret og burde fått uttelling da Buers frispark traff krysset, og returen havnet under Kippe sin tunge kropp. At det endte med frispark til Lillestrøm var det nok kun svake Brage Sandmoen som forsto. Etter denne situasjonen tok Grodås noe overraskende av Balasz Nikolov, som var en viktig brikke i Kamma sin gode periode i andre omgang. Kanskje hadde det vært bedre å byttet ut Oluwasegun som hadde gjort sitt etter timen på det tunge føret.
Kamma mistet grepet, og Lillestrøm tok over. Robert Koren punkterte kampen med sin 3-1 scoring. Dermed ble det to tap for Lillestrøm i år, selv om to av de kanskje beste kampene våres mot Lillestrøm siden opprykket har blitt spilt i år. Men slik er det når Uwe har en merkelig evne til å få dommeren til å dømme i sitt favør. Ikke rart, slik han hudfletter dem hver gang de vinker et innkast feil vei.
Dermed står vi med kun 4 poeng på de siste seks kampene. Det som etter Brannkampen så ut til å bli en meget gode sesong, har nå utviklet seg til å bli et nedrykksmareritt uten like. Men vi kan slappe av. Frode har jo som kjent slått fast at vi ikke rykker ned. Med 100% sikkerhet...
Av: Ole Johnny Sundt (28.08.2006)